POMPA ELEKTRYCZNA – GDZIE I KIEDY + FILM

Pompy elektryczne są również używane przez Poszukiwaczy, jako alternatywa dla głośnych pomp spalinowych.

Często służą jako źródło wody do małych przesiewaczy, co pozwala płukać w miejscach, gdzie prąd wody nie pozwala na ustawienie płuczni, lub po prostu woda stoi i nie płynie,

Wadą jest konieczność posiadania i dźwigania akumulatora, ale jak wszędzie to i w tym hobby, są plusy i minusy, ale możliwość jakie dają te małe pompki są spore.

Płukanie przy użyciu płuczni, idealnie sprawdza się w miejscach gdzie wody jest dość i płynie na tyle aby zasilić płucznię. Jeżeli jest susza lub, po prostu, wody jest za mało, wówczas możemy używać pomp, w rożnych kombinacjach w zależności od potrzeb,

Przykładowo korytko z gumą GoldenShark o szerokości 23cm zasilane z dwóch pomp po 1100GPH , czyli ok 70L /min każda, gwarantują nam pracę przez ok 7h przy akumulatorze 80 Ah.

To naprawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę ciszę i brak spalin.

Jedna pompa 500 GPH potrafi zasilić koryto o szerokości 15 cm, co pozwala na budowanie domowych, małych korytek do doczyszczania materiału lub mini przesiewaczy, które są idealne do testowania miejsc.

Pompy Spalinowe, duże i głośne maszyny, ważące od 9 kg w przypadku Hondy WX15, najmniejszej pompy spalinowej, do 60 kg przy dużych , wysoko ciśnieniowych pomp zasilających duże maszyny, z wydajnością do 1500 l/min są stosowane przez poszukiwaczy w Polsce i na Świecie.4

W praktyce w Polsce nie wolno stosować tego typu urządzeń, bez odpowiednich zezwoleń nad wodą, ponieważ przepisy prawne jasno tego nie regulują w zakresie hobby, czy formy rekreacji.

Używanie takich urządzeń, może być traktowane jak zarobkowe pozyskiwanie surowca, a w takim przypadku możemy się liczyć z problemami prawnymi w sytuacji spornej.

Dopóki używamy siły własnych rąk, i swobodnego przepływu wody, bez hałasu i naruszania ciszy w rzece, strumyku to jest ok. Każde użycie pomp spalinowych lub elektrycznych, jest na własną odpowiedzialność i ryzyko. Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny. Każdy odpowiada sam za własne decyzje i wybory.

Należy pamiętać, że dobrze ustawione korytko, płucznia w rzece, może przepłukać tyle samo materiału co skrzynia na brzegu zasilona pompą. To kwestia wprawy, i doświadczenia, i zmniejsza ilość potrzebnego sprzętu do minimum.

Dodaj komentarz