SZTUKA SZUKANIA DOBREJ MIEJSCÓWKI
Najważniejszym kryterium sukcesu, podczas poszukiwania złota, jest miejsce w którym go szukamy.
Szukając miejsc nowych, nie odkrytych lub nie eksplorowanych, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy takich jak nazwy rzek, lokalne nazwy strumieni, dolin, miejscowości itd..
To wszystko może być bardzo pomocne podczas typowania nowych miejscówek w swojej okolicy.
Kolejnym ważnym dodatkiem są pozostałości polodowcowe, szczególnie piaski i żwiry, w których często można znaleźć ładne złoto i kamienie szlachetne.
Jest sporo informacji o zlodowaceniach w Polsce, warto się z nimi zapoznać, mogą być cennym źródłem wiedzy .
Złoty Potok, Złota Struga, Złotniki, Złota Dolina, Czarna Woda, Czarny Potok, Biała Struga, itd …
Te nazwy nie brały się znikąd. Bardzo często lokalna społeczność tak nazywała miejsca, w których wydobywano , przetwarzano lub handlowano złotem.
Nazwy rzek, potoków często celowo zmieniano , aby nie przyciągać uwagi, lub ukryć w nazwie cenne wskazówki..
Szukanie takich typowych miejsc jak złote potoki, czy złote strumienie jest dobrym pomysłem na początek,
Mieszkając na Dolnym Śląsku nie ma tego problemu, bo tam praktycznie każdy ciek wodny niesie złoto – mniej lub więcej , ale niesie..
Inaczej ta sprawa ma się w części Centralnej i Wschodniej Polski. Tam złoto również występuje, ale tam tereny są stosunkowo słabo zbadane, szczególnie jeżeli chodzi o aluwia rzek i potoków.
Począwszy od Polski południowo-wschodniej aż po dolinę rzeki Bóg, nie mamy wielu informacji w internecie. tylko informacje z terenu, od aktywnych tam Polskich Poszukiwaczy Złota. Ich ciężka praca i dziesiątki wypraw w teren , potwierdziły jedynie nasze przypuszczenia, że złoto tam jest i jest go sporo, więc te tereny mają duży potencjał.
Kiedy znalazłem już ciekawe miejsce, zanim udam się tam fizycznie na miejsce, zbieram informacje niezbędne do planowania dojazdu, miejsc pobierania próbek, kształtu strumienia, analizując mapy w aplikacji GeoPortal Mobile, opisanej w filmie poniżej.
Za pomocą tej aplikacji, mogę wybrać najciekawsze miejsce; zakręt czy odcinek rzeki.
Jak to zrobić skutecznie ilustruje film.
Polskie Złoto – mapy, jak szukać ciekawych miejsc w swojej okolicy, Geoportal Mobile.