ŁOPATA I SZPADEL

Bardzo ważną kwestią przy doborze sprzętu jest wybór odpowiedniej łopaty..

W swojej dotychczasowej praktyce, zajeździłem kilkanaście rożnych łopat, szpadli i łopatek, i chciałbym podzielić się z Wami moimi obserwacjami..

Łopata wbrew pozorom, to proste urządzenie, ale są pewne cechy indywidualne, które okazały się być bardziej lub mniej przydatne

Wielu z Was, przesiadając się z wykrywacza na płucznię, w domyśle chce wykorzystać swoje małe, proste szpadelki, które idealnie sprawdzały się w polu, bo małe, krótkie i lekkie…

W rzece jedną z najważniejszych cech jest długość trzonka,.

Im dłuższy, tym lepiej dla naszych pleców bo możemy kopać w pozycji bardziej wyprostowanej i zasięg od kopanej dziury do płuczni się zwiększa..

Kopiąc małym płaskim szpadelkiem, zmuszacie się do pracy w pozycji złamanej, przez większość dnia. Walka z kamieniami, nurtem który zmywa wasz materiał z wąskiego szpadla, całkowicie dyskwalifikuje takie sprzęty z pracy w rzece.

Prosta konstrukcja szpadla „polowego” uniemożliwia nabranie dużej ilości mokrego żwiru, a nurt rzeki obmywa taki płaski element prawie do zera. Nie wspominam nawet o tym, że Wasze łapki będą zawsze w wodzie, czasami bardzo zimnej. Tym samym. ilości materiału wyciąganego drastycznie spadają.

Szpadel rzeczny, z sercowym kształtem i głębokim profilem samej łopaty, do tego długi trzonek, i co najważniejsze kąt między trzonkiem na samą łyżką łopaty to ok 30′. dorosły człowiek trzymając taki szpadel w opuszczanej dłoni, ma łopatę na płasko w rzece. Ilość nabieranego materiału, to ok 30% więcej w porównaniu z szpadlem płaskim.

Należy zwracać też uwagę na ten element, na którym spoczywają nasze podeszwy gumowca czy woderów – na łopacie czy szpadlu.

Dobre łopaty mają szeroką stopkę, która zwiększy żywotność waszych spodniobutów czy gumowca bo nie rozetnie Waszej podeszwy tak szybko..

Drobne małe podpory nogi, przy intensywnym zmaganiu się z twardym, rzecznym podłożem, rozcinają podeszwy woderów, po kilku wyjazdach.

Podsumowując, długa, najlepiej mocna, wykonana z włókna szklanego łopata, to komfort w rzece, mniej uszkodzeń butów, podeszwy, plecy w dobrym stanie, łapki nie przemarznięte i efekty kopania wymierne.

Taka ilość korzyści, w zamian za trochę nie wygodny ( ok 160 cm) gabaryt do transportu 🙂

Dodaj komentarz