Jak powstało złoto?
ZŁOTO to królewski metal i nieodmiennie od wieków fascynuje ludzi swoim pięknem i wartością. Jednocześnie jest jednym z najrzadszych pierwiastków na Ziemi, a jego znalezienie i wydobycie jest trudne i zazwyczaj kosztowne. Mimo to ludzie nie ustają w jego poszukiwaniach na całym świecie. Oczywiście w Polsce także. Poszukiwanie złota to bowiem wspaniała przygoda i super ciekawe hobby dla całej rodziny. Niemal każdy chciałby znaleźć swój własny samorodek złota 😊
Zarówno poszukiwacze złota jak i laicy czy nawet naukowcy zadają sobie pytania nie tylko gdzie czy jak znaleźć złoto ale także bardziej ogólne: Jak powstało złoto w przyrodzie? Czy dalej powstaje? Skąd właściwie wziął się ten cenny surowiec? Ten zagadkowy metal budzi bowiem zainteresowanie ludzi już od tysięcy lat.
Warto zatem znać pochodzenie metalu, który tak rozpala wyobraźnię wielu poszukiwaczy osób. Dla wielu może być pewnym zaskoczeniem, że pierwiastek ten powstaje w wyniku gwałtownych reakcji nuklearnych zachodzących w… gwiazdach. Okazuje się, że złoto na Ziemi pojawiło się już w czasach powstawania Układu Słonecznego, około 4,5 miliarda lat temu. Było to w momencie, gdy gwiazda naszego Układu Słonecznego, która później stała się Słońcem, była jeszcze w fazie rozwoju. Podobnie jak młoda planeta Ziemia. Prawdopodobnie w tym czasie „w okolicy” naszego Układu Słonecznego nastąpił wybuch supernowej. W wyniku tego setki tysięcy meteorytów uderzało w jej powierzchnię, przynosząc ze sobą różne ciężkie minerały, w tym także złoto. Pierwiastek ten został wtedy zagłębiony w skorupie ziemskiej i skoncentrował się w różnych miejscach na całym globie. Następnie w trakcie formowania się planety razem z innymi pierwiastkami ciężkimi opadł do jądra planety. Szacuje się, że większość złota znajduje się właśnie tam.
Skąd zatem złoto na powierzchni Ziemi?
Jednym z najważniejszych procesów geologicznych, które przyczyniły się do wyniesienia złota na powierzchnię Ziemi, jest działalność wulkaniczna. Podczas erupcji wulkanów, głębokie skały zawierające złoto, ulegały stopieniu i przenoszone były w postaci gorącej lawy do góry. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia złoto krystalizowało się i tworzyło bogate złoża, które są obecnie wydobywane na całym świecie.
Drugim ważnym procesem geologicznym, który miał wpływ na pojawienie się złota na powierzchni, jest erozja. Działanie wiatru, deszczu i lodu stopniowo niszczyło skały zawierające złoto, uwalniając go i przenosząc do rzek i mórz. Tam złoto osadzało się na dnie jako drobne ziarna, tworząc tzw. złoża aluwialne, które również są ważnym źródłem tego cennego metalu. To właśnie te złoża są jednymi z najczęściej odnajdywanych przez Polskich Poszukiwaczy Złota w naszym kraju.
Głównie dzięki połączeniu tych dwóch procesów geologicznych możemy cieszyć się dzisiaj możliwością wydobywania i korzystania z tego cennego surowca.
Podsumowując, złoto to metal o niezwykłej historii, która sięga samego początku powstania naszej planety i Układu Słonecznego. Powstało gdzieś daleko w gwiazdach i zostało przeniesione na Ziemię. A dzisiaj dzięki temu możemy cieszyć się możliwością wypoczynku i przygody związanej z poszukiwaniem z tego cennego metalu niemal w każdej rzece, potoku czy strumieniu. Od gór po Bałtyk. Od dalekich wypraw po strumyk za domem. Wystarczy chęć zabawy, miska do płukania i już można zaczynać przygodę 😊